SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY ,,UWIERZ W SIEBIE''

W dniu 11.06.2015 r. uczniowie ZS Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy obejrzeli spektakl profilaktyczny ,,Uwierz w siebie'' zagrany przez aktorów Teatru ,,Kurtyna '' z Krakowa. Przedstawia on historię młodej dziewczyny Beaty mającej duże problemy z nauką, które mogą skutkować brakiem promocji do następnej klasy. Przyczyną jej kłopotów jest niestabilna i skomplikowana sytuacja rodzinna. Ojciec Beaty stracił pracę, co spowodowało u niego zmianę w zachowaniu. Większość czasu przesiaduje przed telewizorem i tylko pozoruje zainteresowanie sprawami rodzinnymi i szkolnymi. Pojawia się u niego załamanie nerwowe, które próbuje łagodzić paleniem papierosów, piciem alkoholu i nadużywaniem środków przeciwbólowych.

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY ,,UWIERZ W SIEBIE''_1

Na nic zdają się prośby jego córki i żony, aby zmienił swoje egoistyczne podejście do życia. Pewnego dnia Beata staje przed trudnym wyborem, kiedy jej starszy kolega namawia ją do udziału  w ,,Zawodach Drinkendrunk'' polegających na piciu alkoholu do oporu, gdzie wygrywa ta osoba, która wypije go najwięcej. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że już raz odmówiła udziału  w zawodach polegających na niszczeniu mienia publicznego i szkolnego i dlatego decyduje się na tą niebezpieczną zabawę, aby w ostateczności nie być wykluczonym i upokorzonym przez grupę rówieśniczą. Niestety, zarówno dla Beaty oraz jej kolegów wszystko skończyło się tragicznie, w ciężkim stanie trafili do szpitala.
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY ,,UWIERZ W SIEBIE''_2

To wydarzenie miało decydujący na zmianę sytuacji rodzinnej młodej dziewczyny. Jej ojciec decyduje się na walkę z nałogiem palenia papierosów i z innymi swoimi słabościami, natomiast ona stara się zmienić swój stosunek do akceptacji swojej osoby w środowisku rówieśniczym. W opinii młodzieży widowisko było bardzo ciekawe i interesujące. Poruszało ono tematykę współczesnych zagrożeń młodego pokolenia Polaków; alkoholizm, nikotynizm, narkotyki oraz agresja słowna i fizyczna. Promowało zdrowy tryb życia. Uczyło jak być asertywnym oraz wskazywało sposoby postępowania w grupie rówieśników i wartości akceptowane przez społeczeństwo.

Tekst i zdjęcia: Beata Krupa