Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży ,,Barwy Kultur''

W dniach 07-13.09.2015 r. w Rzeszowie realizowany był projekt międzynarodowej wymiany młodzieży z Polski, Gruzji i Ukrainy pt. ,,Barwy Kultur''. Organizatorami jego było Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie i Podkarpacka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w partnerstwie z Zarządem Krajowym Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód w Warszawie.

Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży ,,Barwy Kultur''_1

Udział w nim wzięli uczniowie naszej szkoły; Aldona Synowiecka, Sylwia Kasprzyk, Patryk Dunaj i Marcin Ludwikowski. Głównym celem projektu było zachęcenie młodzieży do wzajemnego poznania swoich sąsiadów z zagranicy, kształtowania własnej świadomości obywatelskiej, budowania postaw solidaryzmu wśród ludzi pochodzących z odmiennych kulturowo i językowo regionów.

Program międzynarodowej wymiany był bardzo bogaty i różnorodny. Młodzi ludzie uczestniczyli między innymi w warsztatach n/t tolerancji i przełamywania stereotypów, w warsztatach zatytułowanych ,,nie święci garnki lepią – pradzieje garncarstwa'' zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, w warsztatach informacyjno – historycznych pn. ,,Wirtualny powrót do przeszłości'' zorganizowanych przez tę sama instytucję.

Młodzież brała także udział w ognisku integracyjnym oraz w zwiedzaniu Rzeszowa.

Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży ,,Barwy Kultur''_4

Najważniejszym punktem programu pobytu młodzieży w tym mieście był wieczór pt. ,,Barwy Kultur'', który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas niego młodzież zaprezentowała kulturę i tradycję swoich krajów oraz przygotowany program artystyczny. Po zakończonych występach odbyła się wspólna integracja przy stołach z daniami regionalnymi przygotowanymi przez uczestników wymiany.

Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży ,,Barwy Kultur''_6

Zakończony projekt ,,Barwy Kultur'' dał możliwość  młodym ludziom nie tylko wzbogacić wiedzę n/t tradycji i kultury występujących w innym kraju, ale także poznać nowych z zagranic. Każdy uczestnik wymiany wyjeżdżał z Rzeszowa zadowolony i  pełen wrażeń oraz z nadzieją w sercu, że powróci tutaj za rok.